Tiché šeptání, zvuky česání vlasů nebo cvakání klávesnice počítače. To všechno jsou zvuky, které dokáží v posluchači vyvolat silné fyzické reakce. Ty jsou popisovány jako intenzivní mravenčení, které začíná v oblasti týla a pokračuje dolů podél páteře a na druhou stranu až na temeno hlavy. Je to zvláštní reakce, na kterou psychologové přišli teprve před pár lety. Hned poté se internet, zejména pak server Youtube.com, začal hemžit videonahrávkami s magickým názvem ASMR.
Pod touto zkratkou se skrývá anglický název Autonomous Sensory Meridian Response, což by se do češtiny dalo přeložit jako Samovolná smyslová meridiánová reakce. Zmínky o ní se poprvé objevily v roce 2007 na jistém americkém diskusním fóru o zdraví, na němž jeden z jeho uživatelů popsal zvláštní pocity, jež už od dětství zažívá v náhodných situacích, jako je sledování loutkového divadla nebo otáčení stránek při čtení knihy. Ostatní uživatelé tohoto fóra existenci těchto pocitů potvrdili. Tato diskuse pak vedla k iniciaci dalších diskusí a výzkumů na toto téma.
Kromě vědeckého bádání však měl tento objev za důsledek masivní vznik relaxačních videí, jež využívají technologie 3D zvuku k dosažení výše zmíněného efektu. Jejich autoři, v převážné většině mladé ženy, využívají různých nástrojů k vytvoření tzv. ASMR spouštěčů, což je většinou šepot, ťukání nehty o různé předměty či zvuky česání a stříhání vlasů. Oblíbená jsou také role play videa, v nichž se divák stává zákazníkem požívajícím různých služeb od kadeřníků přes kosmetiku až po péči v lázeňských zařízeních. Tato videa pracují kromě zvuku s navozením pocitu opečovávání a intimní blízkosti.
ASMR videa vznikají už více než pět let, největší pozornosti se jim však dostává v dosavadních asi dvou letech. Přes všeobecnou účinnost těchto zvuků na širokou populaci lidí bez ohledu na osobní zkušenosti či jiné charakteristiky vědci dosud nepřišli s žádným uspokojivým vysvětlením, proč k tomuto jevu dochází. To ostatně vůbec není podstatné. Hlavní je, že to funguje.